Világhírű zenekarok, legendás előadóművészek és fiatal muzsikusok lépnek színpadra Budapesten, Londonban, és további hazai és külföldi városokban. Zene, művészet, tehetségtámogatás, tudomány, inspirációk és élmények olyan művészekkel, előadókkal, mint Martha Argerich, Mischa Maisky, Nyikolaj Luganszkij, Fazil Say, Vadim Repin, Balázs János, Perényi Miklós, Keller András, Dresch Mihály, Bősze Ádám és Freund Tamás. A Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész által alapított rendezvénysorozat 2016 óta igazi unikum a fesztiválok között, számos új és friss szemléletet hozott a koncertéletbe. A klasszikus zeneművészet mellett bemutatja a zene élő és improvizatív irányait, feltárva ezek lehetőségeit a mai koncerttermekben és teret enged a zene és egyéb művészeti és tudományos ágak kapcsolódásainak. A kezdetektől elhivatottan és sokrétűen támogatja a fiatal tehetségeket koncertlehetőséggel, díjakkal és mesterkurzusokkal.
Balázs János kezdeményezésére a nemzetközi zenei élet egyre több és jelentősebb szereplője emlékezik meg Cziffra Györgyről. A fesztivál jubileumi évada Oslóban, a Norvég Zeneakadémiával közös kétnapos programsorozattal indult, majd november 28-án, a Tribute to a Hungarian Legend elnevezésű koncerten a Cadogan Hall-ban a Royal Filharmonic Orchestraval közös koncerttel folytatódik. Hazánkban Cziffra György születésnapjára emlékezve, november 5-től kiemelt ünnepi programokkal várja a sorozat a közönséget Budapesten és vidéken. Még idén olyan világsztárok érkeznek Magyarországra a fesztivál meghívására, mint a december 14-én a Müpában fellépő Martha Argerich és Mischa Maisky, vagy december 9-én Nyikolaj Luganszkij zongoraművész, aki a Zeneakadémia Nagytermében ad koncertet.
Jövő februárban pedig megkezdődik a szokásos tíz napig tartó, összefüggő programkavalkád a Cziffra Fesztiválon olyan művészekkel, mint Fazil Say, Vadim Repin, Balázs János, Miklósa Erika, Perényi Miklós, Keller András, Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra, Bősze Ádám és Freund Tamás, valamint olyan zenekarokkal, mint a Concerto Budapest, a Hot Jazz Band, vagy Sárközy Lajos és zenekara. Mellettük számos fiatal tehetség is bemutatkozik.
A Cziffra Fesztivál támogatója a Miniszterelnökség, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Kulturális és Innovációs Minisztérium, kiemelt szponzor az MVM.
Bővebben:
Október végén Oslóban kezdődtek meg a jubileumi ünnepi évad eseményei, ahol koncerttel, mesterkurzussal és filmvetítéssel emlékeztek a 20. század egyik legnagyobb zongoraművészére.
Cziffra György születésének évfordulója november 5-én kiemelkedő esemény, ezért a jubileumi programok budapesti nyitánya is egyben ez az alkalom. Olyan origó, melyhez a legendás zongoraművész tisztelői, az ő szellemében alkotó művészek és a közönség is mindig igazodhat. Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész, a tőle már megszokott módon, erre az estére is egy különleges vállalkozással, Liszt Ferenc összes, mind a tizenkilenc magyar rapszódiájának előadásával készül a Zeneakadémia Nagytermében.
November 6-án az Angyalföldi József Attila Művelődési Központban a fesztivál fiatal díjazottjai – Hamar Luca Valentina, Lugosi Dániel Ali és Rozsonits Ildikó – lépnek színpadra, másnap pedig Nagykanizsán Gubik Petra és Balázs János Találkát adott a sors című produkciója hallható, mely a Filharmónia Magyarországgal közös vidéki turné első állomása lesz. December 4-én Ajkán mutatják be.
A jazz aranykora címmel a Budapest Ragtime Band a budafoki Klauzál Házban november 16-án a negyvenes évek Amerikájának izzó zenei világába repíti a közönséget, november 23-án pedig Gazsi Norbert a Hegyvidéki Kulturális Szalonban hangulatos bárzenével garantálja az önfeledt szórakozást.
A Cziffra Fesztivál nemzetközi programjának keretében november 28-án, a londoni Cadogan Hallban kerül sor Balázs János szólójával, a Royal Philharmonic Orchestra közreműködésével és Alexander Shelley vezényletével a Tribute to a Hungarian Legend című koncertre. A műsor különlegessége, hogy Smetana és Brahms egy-egy darabja mellett a londoni közönség először hallhatja Eötvös Péter egyetlen zongoraversenyét, a Cziffra Psodiát, melyet a zeneszerző Balázs János számára dedikált. Londonban Balázs János mesterkurzussal is várja a fiatal zongoristákat.
December 2-án Kovács Kati, Miklósa Erika és Balázs János legendás triója a Miskolci Egyetemen koncertezik, majd december 9-én Nyikolaj Luganszkij a 19. századi szalonok világát is megidéző zongoraestjével folytatódik az ünnepi sorozat a Zeneakadémia Nagytermében. A jubileumi évad csúcseseményét Martha Argerich és Mischa Maisky kettősének neve fémjelzi, akik december 14-én a Müpa lenyűgöző koncerttermében varázsolják el újra a hazai közönséget tüzes, energikus, mindig egyedi és kompromisszumok nélküli játékukkal, mely utánozhatatlanná teszi őket.
Az új évben tovább zajlanak a jubileumi programok, így január 20-án Székesfehérváron az Állatok Farsangja – másképp című produkcióval jelentkezik Balázs János, Lackfi János és BDZ a’la cARTe zenekar. Ugyanezzel a műsorral később Egerben, Veszprémben, Kaposváron és Nyíregyházán is fellépnek, szintén a Filharmóniával közös szervezésű turné keretében. Január 24-én Horváth Szabolcs Péter bárzongorista estjére várják az érdeklődőket a Hegyvidéki Kulturális Szalonba.
A megszokott februári összefüggő programsorozat 13-án egy egyedi, közönségkedvenc produkcióval veszi kezdetét: a ZongOpera című koncerten Miklósa Erika és Balázs János lép színpadra a MOMKultban. Lassan egy évtizede annak, hogy a két kivételes művész közösen állt a közönség elé ezzel az előadással, és a kamarazenei formán keresztül új megvilágításba helyezte az opera műfaját, valamint az ének és a zongora intim kapcsolatát, amelyen átüt az improvizáció öröme. Cziffra szellemiségét követve szinte szemtelenül, mégis a legnagyobb alázattal lépik át a műfaji határokat és alkotnak önálló zenei világot, mely számos hazai és európai nagyvárosban aratott már hangos sikert.
A Cziffra Fesztivál elkötelezett támogatója a jövő előadóművész-generációinak, melynek keretében minden évben kiválasztják azon fiatal tehetséges művészeket, akiket nemcsak anyagi és erkölcsi elismeréssel, hanem fellépési lehetőségekkel és szakmai mentorálással is segítenek. A Fókuszban a fiatalok sorozat keretében szólóestet ad Vida Mónika Ruth zongoraművész az Ötpacsirta Szalonban február 14-én. A Junior Prima- (2020) és Cziffra Fesztivál Tehetség-díjjal (2024) elismert ifjú művésznő Chopin és Liszt művei mellett átiratokat is megszólaltat Cziffra Györgyre emlékezve.
Az Országos Bárzongorista Verseny Cziffra György Emlékére résztvevőinek koncertsorozata következő állomásán a verseny győztese és különdíjasa, a Zeneakadémiát végzett Pintér Péter ad koncertet február 15-én a Hegyvidéki Kulturális Szalonban. Repertoárja bárzongoraművészként több mint 1500 számból áll, mely magában foglalja a hazai slágereket, pop zenét, csárdásokat, nótákat, mulatós zenét, báli zenét, filmzenéket, a klasszikus zenét és több mint 250 jazz-standardet. A közönség számára az önfeledt kikapcsolódás ezúttal is garantált. A koncert házigazdája: Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész.
A Cziffra Fesztivál minden évben különleges koncerttel várja a gyerekeket, ahol egy merőben új zenei élmény keretében, vadonatúj látószögből fedezhetik fel a zene, számukra eddig ismert és ismeretlen területeit. Idén Solymosi-Tari Emőke Széchenyi-díjas magyar zenetörténész, zenepedagógus kalauzolja a kicsiket a zene világában.
Fazil Say zongoraművész a tizedik Cziffra Fesztivál egyik sztárvendégeként tér vissza Magyarországra, február 18-án a Zeneakadémia Nagytermében ad koncertet. A művész a világ minden táján lázba hozza a közönséget lenyűgözően egyedi, meglepetésekkel teli játékával, sziporkázó átirataival és saját kompozícióival, hiszen nemcsak zongoraművészként, hanem zeneszerzőként, jazz-zenészként is aktív szereplője a kulturális színtérnek. Ezen a koncerten ezer arcából mutatja meg a legizgalmasabbakat. Mozart-interpretációi – időnként jazz-zel fűszerezve- legendásak, a nagy francia impresszionisták idilli szabadsággal szólnak kezei alatt, saját műveiben pedig hangokba önti ars poeticája esszenciáját: műfaji kötöttségektől függetlenül csak jó és rossz zene létezik.
Három kivételes művész közös játékát hallhatjuk a Csajkovszkij- esszencia című koncerten február 19-én a Zeneakadémia Nagytermében. Perényi Miklós, Keller András és Balázs János Csajkovszkij a-moll zongoratrióját szólaltatja meg, majd a koncert második felében elhangzik a szerző b-moll zongoraversenye Balázs János (zongora) és a Keller András vezette Concerto Budapest előadásában. Csajkovszkij a b-moll zongoraversenyt eredetileg Nyikolaj Rubinsteinnek ajánlotta, de ő banálisnak és eljátszhatatlannak tartotta, majd miután Hans von Bülow sikerre vitte egész Európában a szerző máig egyik legnépszerűbb művét, Rubinstein belátta, hogy tévedett, és a párizsi bemutatón már maga játszotta a zongoraversenyt. A barátság Csajkovszkij és Rubinstein között helyreállt, hiszen Rubinstein halála után Csajkovszkij az ő emlékére komponálta komor és szenvedélyes hangú trióját.
A pillanatban létezés öröme: ezt jelenti – oly sok más mellett – az improvizáció, amely alapköve a jazznek, a könnyűzenének, a népzenének, és bizonyos fokig a klasszikus zenének is. A Cziffra Fesztivál február 20-i koncertje a MOMKultban a rögtönzés művészetét ünnepli igazi szintézist teremtve a műfajok között a magyar jazz és könnyűzene, a népzene és a cigányzene ikonikus alakjaival a színpadon. Lakatos Mónika Kossuth- és WOMEX Életmű-díjas, világhírű roma énekes, Dresch Mihály Kossuth-díjas zenész, a népzenéhez is kapcsolódó, magyar jazz meghatározó alakja, Gubik Petra Junior Prima díjas színésznő és énekesnő és Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész varázsolja el a közönséget ezen az estén.
A Bárest a fesztivál kezdete óta az egyik legnépszerűbb és legegyedibb eseménye az évnek, amelyre pillanatok alatt elfogynak a jegyek. Erre az estére Cziffra György korát idéző lokállá alakul a MOMKult színházterme, amelyben a közönség asztaloknál foglal helyet. Igazi kuriózumnak ígérkezik Sárközy Lajos prímás és zenekara és a Hot Jazz Band közös örömzenélése. Bősze Ádám egyedi stílusú műsorvezetése mellett egyszerre elevenedik majd meg a húszas-negyvenes évek Amerikájának miliője, valamint a Cziffra játékára is oly jellemző, virtuóz cigányzenei hagyományok. A Bárest vendégművésze Gazsi Norbert, a 2024-es Országos Bárzongorista Verseny második helyezettje lesz.
A Cziffra Fesztivál történetében egyedülálló módon a művészet számos tudományos vetülete került górcső alá előadások, kerekasztalok és konferencia formájában is. A 10. Cziffra Fesztiválra Freund Tamás Széchenyi-díjas agykutató tér vissza, aki február 22-én a MOMKultban tart előadást. A világhírű neurobiológus – aki szabadidejében zenél, klarinéton játszik – előadásában a Művészeti élmények az egészséges személyiségfejlődés szolgálatában témakörét járja körül, a rá jellemző módon magával ragadó, közérthető stílusban.
„Cziffra a zenetörténet egyik legnagyobb zeneművésze volt – hihetetlen öröm, hogy része lehetek a róla elnevezett fesztiválnak.” – fogalmaz Vadim Repin hegedűművész, aki Balázs János zongoraművésszel együtt már összeszokott párost alkotva tér vissza Budapestre a Cziffra Fesztivál gálakoncertjén február 23-án a Zeneakadémia Nagytermében. Inspirációk címmel a művészek a népzenei feldolgozások aranykorának kedvelt darabjaival varázsolják el a nagyérdeműt, elhangzik Bartók 1. rapszódiája és a Román népi táncok, Brahms 3. (d-moll) hegedű-zongora szonátája és 17. magyar tánca, Liszt két magyar rapszódiája, a Ravel Tzigane és Sarasate: Cigánydalok is. A gálakoncerten átadják a fesztivál Tehetség, Ifjú Tehetség és Életmű díjait.
A programok felsorolása azonban közel sem teljes, hiszen a 2024/2025 évadban mintegy 40 eseményt számláló ünnepi Cziffra Fesztivál hangversenysorozatban a koncertek mellett kiállítások, zenés tárlatvezetések és további unikális programok is helyet kapnak.
További információ: www.cziffrafesztival.hu
A koncertek és jegyek elérhetőek május 15-től a czf.jegy.hu oldalon.
Cziffra Fesztivál évad programok
Februári Cziffra Fesztivál programjai
- február 13. – február 23.
- február 13. – március 3. – MOMkult, Reich Károly Galéria
Hevület – Horváth Mónika Éva kiállítása
- február 13. (csütörtök), 19.30 óra – MOMkult, Színházterem
ZongOpera
Közreműködik: Miklósa Erika és Balázs János
- február 14. (péntek), 18.00 óra – Ötpacsirta Szalon
Fókuszban a fiatalok – Vida Mónika Ruth zongoraestje
- február 15. (szombat), 18.00 óra – Hegyvidéki Kulturális Szalon, Tamási Áron Terem
A muzsikusnak dalból van a lelke | Az Országos Bárzongorista Verseny résztvevőinek koncertsorozata
Közreműködik: Pintér Péter. Házigazda: Balázs János
- február 18. (kedd), 19.30 óra – Zeneakadémia, Nagyterem
Fazil Say zongoraestje
- február 19. (szerda), 19.30 óra – Zeneakadémia, Nagyterem
Csajkovszkij- esszencia
Közreműködik: Balázs János, Keller András, Perényi Miklós, Concerto Budapest, Vezényel: Keller András
Műsor: Csajkovszkij: a-moll zongoratrió, op. 50, Csajkovszkij: Francesca Da Rimini, Csajkovszkij: b-moll zongoraverseny
- február 20. (csütörtök), 19.30 óra – MOMkult, Színházterem
Világok találkozása
Közreműködik: Gubik Petra, Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Balázs János
- február 21. (péntek), 19.30 óra – MOMkult, Színházterem
Bárest
Közreműködik: Hot Jazz Band, Sárközy Lajos és zenekara, Gazsi Norbert
Házigazda: Bősze Ádám
- február 22. (szombat), 19.30 óra – MOMkult Kupolaterem
Freund Tamás előadása | Művészeti élmények az egészséges személyiségfejlődés szolgálatában
- február 23. (vasárnap), 19.30 óra – Zeneakadémia, Nagyterem
Inspirációk – Vadim Repin és Balázs János koncertje
Gálakoncert és díjátadó
Műsor: Bartók: 1. rapszódia, Brahms: 3. (d-moll) hegedű-zongora szonáta, op. 108, Ravel: Tzigane, Brahms: 17. magyar tánc, Liszt: 5. magyar rapszódia, Liszt: 13. magyar rapszódia, Sarasate: Cigánydalok, Bartók: Román népi táncok
A jubileumi fesztiválév kiemelt programjai:
- október 29. (kedd) – Norvégia, Oslo, The Norwegian Academy of Music
Hommage à Cziffra | Balázs János zongoraestje
- november 5. (kedd) – Zeneakadémia, Nagyterem
Liszt-esszencia Cziffra György születésnapján | Balázs János zongoraestje
- november 6. (szerda), 19.00 óra – AJAMK, Angyalföldi József Attila Művelődési Központ
Cziffra György emlékkoncert | Fókuszban a fiatalok | A Cziffra Fesztivál díjazottjainak koncertje
- november 7. (csütörtök), 19.00 óra – Nagykanizsa, Hevesi Sándor Művelődési Központ
Találkát adott a sors | Gubik Petra és Balázs János estje
- november 16. (szombat), 18.00 óra – Klauzál Ház
A Jazz aranykora | A Budapest Ragtime Band koncertje a Cziffra Fesztiválon
- november 23. (szombat), 18.00 óra – Hegyvidéki Kulturális Szalon, Tamási Áron Terem
A muzsikusnak dalból van a lelke | Az Országos bárzongorista verseny résztvevőinek koncertsorozata
Közreműködik: Gazsi Norbert, házigazda: Menyhárt Éva
- november 28. (csütörtök) – UK, London, Cadogan Hall
Tribute to a Hungarian Legend
Royal Philharmonic Orchestra, Balázs János (zongora), vezényel: Alexander Shelley
- november 29. (péntek), 10.00-13.00 óra – UK, London, Guildhall University
Balázs János zongora mesterkurzusa
- december 2. (hétfő) – Miskolci Egyetem
Balázs János, Miklósa Erika és Kovács Kati estje
- december 9. (hétfő) – Zeneakadémia, Nagyterem
Nyikolaj Lugansky zongoraestje
- december 14. (szombat) – Müpa, Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Martha Argerich és Mischa Maisky koncertje a Cziffra Fesztiválon
- január 20. (hétfő), 19.00 óra – Székesfehérvár, Vörösmarty Színház
Állatok farsangja – másképp
Közreműködik: Balázs János, Lackfi János, BDZ à la cARTe
- január 24. (péntek), 18.00 óra – Hegyvidéki Kulturális Szalon, Tamási Áron Terem
A muzsikusnak dalból van a lelke | Az Országos bárzongorista verseny résztvevőinek koncertsorozata
Közreműködik: Horváth Szabolcs Péter, házigazda: Menyhárt Éva