Balázs János a nagynevű Gramophone Magazine-ban

Balázs János Jack Pepperrel beszélgetett Rachmaninov felfedezéséről, a magyar cigányzenéről és Eötvös Péter CziffraPsodia című zongoraversenyéről.

A teljes cikk itt olvasható: https://www.gramophone.co.uk/features/article/hungary-s-rising-star-janos-balazs-in-conversation

Idén is pezsgést hozott a Cziffra Fesztivál hazánk kulturális életébe

Ünnepi hangversennyel és díjátadóval zárult február 25-én a Zeneakadémia Nagytermében a Cziffra Fesztivál színes programsorozata. Balázs János zongoraművész és a Concerto Budapest zenekara lépett színpadra Keller András vezényletével. A nyitókoncerten elindított Rachmaninov-esszencia sorozat második részeként most a Vocalise mellett a szerző harmadik és negyedik zongoraversenye szólalt meg. Emellett két kategóriában díjakat is átadtak: Életműdíjjal ismerték el Eötvös Péter karmestert, zeneszerzőt, zenepedagógust és Csiba Lajosné Emődi Györgyi karvezetőt, zenepedagógust. Tehetség díjat adtak át Abouzahra Amira hegedűművésznek, Lukács Gergely tubaművésznek és Vida Mónika Ruth zongoraművésznek. A díjak és az azzal járó pénzjutalom támogatója Áder János korábbi köztársasági elnök.

 

A Cziffra Fesztivál idén február 10. és 25. között várta az érdeklődőket immáron kilencedik alkalommal Budapest vezető kulturális helyszínein, így a Zeneakadémián, a MOMkultban, az Eötvös10-ben, az Ötpacsirta Szalonban, a Hegyvidéki Kulturális Szalonban, a Hegyvidék Galériában és az Állambiztonsági Szolgáltatok Történeti Levéltárában. A fesztivál programjain mintegy 6000 ember vett részt.

 

Balázs János 2017-ben alapította meg a Cziffra Fesztivál díjait, amelyek célja, hogy a pályájuk elején járó tehetségeket, valamint a kulturális területen végzett több évtizedes kiemelkedő munkásságot és a legnagyobb kulturális értékeket felmutató emberi teljesítményeket elismerjék. 2024-ben a fesztivál alatt összesen tíz díjat adtak át öt kategóriában. A fiatal díjazottak a Cziffra Fesztivál Tehetségtámogató programjának köszönhetően további koncerteken mutatkozhatnak be.

 

A zsűri tagjai voltak

Hambuch Gerda, a MOM Kulturális Központ igazgatója

Miklósa Erika Kossuth-díjas operaénekes, a Magyar Szent István Rend kitüntetés birtokosa

Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész, a Cziffra György Fesztivál művészeti vezetője

Dráfi Kálmán Liszt-díjas zongoraművész, Érdemes Művész, a Cziffra György Fesztivál Életműdíjasa

Keller András Kossuth- és Prima Primissima díjas hegedűművész, karmester, a Concerto Budapest zeneigazgatója

 

 

A Cziffra Fesztivál támogatói: Miniszterelnökség, Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.
A Cziffra Fesztivál kiemelt szponzora: MVM.

 

További részletek a Cziffra Fesztivál weboldalán.

 

A díjazottakról bővebben

 

Tehetség díj

 

ABOUZAHRA AMIRA hegedűművész

13 évesen nyert felvételt a Bécsi Zeneművészeti Egyetemre. Szólistaként fellépett többek között a Nemzeti Filharmonikus Zenekarral, a Liszt Ferenc Kamarazenekarral, az ORF Radio-Symphonieorchesterrel, az Oradea State Symphony Orchestrával, a Symphonieorchester Weinheimmel, a Budafoki Dohnányi Zenekarral, a Miskolci és a Győri Szimfonikus Zenekarral, a MÁV Szimfonikus Zenekarral. Neves fesztiválok meghívottjaként lépett fel, mint a Golden Violins of Odessa, a Concerto Budapest, a Verbier Festival,  az Operalia,  a Cziffra Fesztivál, a Muscat Chamber Music Series, a Fesztivál Akadémia Budapest, az InspirArt, a KaposFest vagy a Mozart Festival Warsaw rendezvényein. Számos zenei verseny nyertese: Carl Schroeder Verseny, Jugend musiziert, Nemzetközi Fehér Ilona Hegedűverseny, Virtuózok, Grumiaux International Violin Competition, ISA Semmering Fesztivál. A berlini Streicher Philharmonie és a bécsi Young Masters Ensemble tagja, valamint a Domhof Alapítvány ösztöndíjasa volt. A Yehudi Menuhin’s Live Music Now szervezet felvette művészei közé.

 

LUKÁCS GERGELY tubaművész

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen folytatott tanulmányai során dr. Szabó László és dr. Szentpáli Roland tanítványa volt. Számos hazai és nemzetközi versenyen elért dobogós helyezésével folyamatosan bizonyítja kiemelkedő tehetségét, többek között az Országos Rézfúvós Versenyen, a brno-i Leoš Janáček Nemzetközi Zenei Versenyen, az ITEA International (Tuba Euphonium Association) tubaversenyén az Egyesült Államokban, Horvátországban, Csehországban, Ausztriában, Dél-Koreában, Franciaországban, Romániában, Új-Zélandon, a Virtuózok műsorban. Zalaszentgrót város Batthyány-éremmel tüntette ki, emellett Junior Prima Díjjal, Fischer Annie- és Bank of China ösztöndíjjal is elismerték sikereit. A világ számos pontján tartott mesterkurzusokat és koncertezett szólistaként. 2019-ben jelent meg első szólólemeze a Fifty Shades of Tuba, amelynek teljes bevételét jótékony célra ajánlotta fel. 2021-től a Magyar Állami Operaház szólamvezető tubaművésze.

 

VIDA MÓNIKA RUTH zongoraművész

A Zeneakadémia Rendkívüli Tehetségek Képzőjében Eckhardt Gábor tanítványaként kezdte, majd Balázs János és Falvai Katalin útmutatásával folytatta mesterképzését az Alma Mater falai között. A legtöbb európai országban koncertezett már, ezenkívül fellépett Afrikában, az Egyesült Államokban és több ázsiai országban is. Országos és nemzetközi sikereit többek között a Ferenczy György Országos Zongoraversenyen, az újvidéki Isidor Bajic Nemzetközi Zongoraversenyen, az eszéki  EPTA Nemzetközi Zongoraversenyen, a Chopin+ Nemzetközi Zongoraversenyen, a Coimbra Zongora Világtalálkozón, a Shanghai-i Világkiállításon érte el. Az Olasz Parlament kitüntetésében kiváló zenei munkásságáért részesült. Első nagy hangversenysorozata, a Sem emlék, sem varázslat 2019 szeptemberében indult útnak. 2020-ban Junior Prima Díjban részesült. Zenei sokszínűségét gazdagítva Debrecenben szerzett kántori diplomát 2021-ben. Nagyon sokat jelent számára a zongorázás; célja, hogy minél több embernek szerezhessen örömet játékával, de legfőképp Isten dicsőségét szeretné szolgálni a zenével.

 

Életműdíj

 

CSIBA LAJOSNÉ EMŐDI GYÖRGYI karvezető, zenepedagógus

Tanulmányait előbb zongora, gordon, majd a Zeneakadémián középiskolai énektanár és karvezető szakon végezte, ezt követően megalapította első kórusait és kisebb hangszeres kamaraegyütteseit, amelyekkel az országos és nemzetközi megmérettetéseken mindig a legmagasabb értékelést kapták. Öt évtizednyi munkásságából kiemelkedik a televíziós tehetségkutató I. díja (Tavasz Szextett) és a Magyar Magán Vegyeskar Hangversenykórus „Cum Laude” fokozata. Hivatása gerincét a közösségek szervezése, a tehetséggondozás, pályairányítás ölelte fel. Új pedagógiai stratégiát tervezett és valósított meg a Leövey Klára Gimnáziumban: interaktív színházat, ahol szimultán harmóniába olvad ének, hangszer, előadóművészetek, tánc, játék, képzőművészet, irodalom, zenetörténet. Kiemelkedő munkáját és életművét Artisjus- és Németh László-díjjal ismerték el.

 

EÖTVÖS PÉTER karmester, zeneszerző, zenepedagógus

A 20–21. század egyik legelismertebb kortárs operaszerzőjét Kodály Zoltán javaslatára vették fel a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolára. Zeneakadémiai évei után a Vígszínház, Köln, a Stockhausen Együttes, a párizsi  Ensemble InterContemporain voltak gazdag és sokszínű pályájának mérföldkövei; közben a kortárs zene egyik legelismertebb személyiségeként rendszeresen hívták vendégkarmesternek a BBC Szimfonikus Zenekarhoz, a Fesztiválzenekarhoz, a Nemzeti Filharmonikusokhoz.

A következő évek karmesteri és zenepedagógiai tevékenységének köszönhetően a Holland Rádió Kamarazenekarához, a  karlsruhei , majd a Kölni Zeneművészeti Főiskolához került, valamint a Stuttgarti Rádió Szimfonikus Zenekara, a Göteborgi Szimfonikus Zenekar és a  bécsi  Rádió Filharmonikus Zenekarának első karmestere lett. Rendszeresen tanít mesterkurzusokon szerte a világon. Magyarországra való visszaköltözése után megalapította a Nemzetközi Eötvös Intézet Alapítványt és az Eötvös Péter Kortárszenei Alapítványt, amelyek által fiatal zeneszerzőket és karmestereket segít, ösztöndíjat, továbbképző kurzusokon való részvételt biztosítva számukra.

Munkássága elismeréseként számos kitüntetésben részesült hazai és nemzetközi szinten is: a francia kulturális miniszter odaítélte neki az Ordre des arts et des lettres tiszti fokozata állami kitüntetést, később a parancsnoki fokozatot. 1997-ben megkapta a Bartók–Pásztory-díjat. Az ezt követő években a berlini  Akademie der Künste, a budapesti Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia, a  drezdai  Sächsische Akademie der Künste választotta tagjai közé. 2000-ben a Christoph und Stephan Kaske Stiftung jubileumi díjával jutalmazták, a következő évben pedig a Gundel-díjat vehette át. 2002-ben Kossuth-díjat kapott, 2003-ban Budapest díszpolgárává  választották, majd 2004-ben a  cannes -i expón neki ítélték a legjobb kortárs zeneszerző díját, a  BMC  lemezkiadó Eötvös Péter-lemeze pedig különdíjban részesült. A Pro Europa Kulturális Alapítvány európai zeneszerzői díjjal tüntette ki a kulturális párbeszédet elősegítő, kiemelkedő művészi és pedagógiai tevékenységéért. A Frankfurter Musikpreis díjat 2007-ben, a Magyar Kultúra Nagykövete kitüntetést 2008-ban vehette át, Nagy-Britanniában megkapta a Royal Philharmonic Society zenei díját. Operája, a  Három nővér 1998-ban elnyerte a francia kritikusok 1997/98-as nagydíját és a Victoires de la Musique Classique et du Jazz díjat(1999), a mű felvételét tartalmazó lemez pedig 1999-ben a Charles Cros Akadémia nagydíját, 2000-ben a Diapason d’or de l’année díjat, az ECHO Preis 2000 díjat és a Prix Caecilia díjat.  2001-ben neki ítélték oda a Gramofon Magazin által alapított Magyar Klasszikus Díjat. 2017-ben Prima Primissima díjban részesült, 2018-ban Hazám-díjjal tüntették ki.

Képzőművészet és nyitott titkosszolgálati akták a Cziffra Fesztiválon

A Cziffra György Fesztivál keretében a MOM Kulturális Központ Reich Károly Galériájában rendszeresen megvalósuló kiállítások folytatják azt a kezdeményezést, missziót, amelyet Cziffra György indított útjára 1973-ban. A zongoraművész, alapítványt létrehozva, élete végéig azon dolgozott, hogy a tehetséges művészeket segítse. A zenészek mellett a képzőművészeket is támogatta, így rendszeresen szervezett kiállításokat a Senlisban található alapítvány központjában, a Saint-Frambourg kápolnában. A Cziffra György Fesztivál, követve a hagyományokat, így évről évre nemcsak változatos zenei programokkal, hanem kiállításokkal is várja az érdeklődőket.

 

A Fesztivál a kezdetek óta kiemelt figyelmet fordít a fiatal tehetségek támogatására. 2024-ben a pályakezdő képzőművészek számára is bemutatkozási lehetőséget biztosít egy, a Magyar Képzőművészeti Egyetem festő és képgrafika szakos hallgatói között meghirdetett pályázattal, amelynek idei győztese, Mihályi Bálint az MKE festő szakos hallgatója.

 

Mihályi Bálint a Magyar Képzőművészeti Egyetemen, korábban Révész László László, jelenleg pedig Szabó Attila mesterosztályának festő szakos hallgatója. Érdeklődésének középpontjában a virtualitás áll, amelyet különböző médiumokon keresztül jár körbe. Munkáit főként a poligonális struktúrák szervezik, amelyeket mint a digitális terek alkotóelemeit jeleníti meg. Mindez festészetében főként sebmentesen csonkított, szétbontott avatárok formájában jelenik meg. Művészetében fontos kiindulópont a korai videójátékok grafikai megjelenése.

 

Mihályi Bálint Doomy című kiállítása március 31-éig tekinthető meg a MOMkult nyitva tartási idejében, a belépés díjtalan. További részletek itt olvashatók.

 

Szirmay Zsanett textiltervezői, grafikusi és művésztanár 2017-ben végzett a budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) textiltervező mester szakán. Rendszeres kiállítója a Magyar Elektrográfiai Társaságnak, amelynek 2013-tól tagja. 2014-től a Fiatal Iparművészek Stúdiója Egyesület tagja. 2015-ben a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemet képviselte a frankfurti Heimtextil szakvásáron. 2017-ben a Budapest Design Hét keretén belül résztvevője volt a Smart Design versenynek egy okos kísérleti hangzó jacquard szövettel, amelynek fejlesztésén jelenleg is dolgozik.

 

 

Soundweaving és a Soundweaving Middle East több európai és közel-keleti innovációs és posztdigitális designhetet és kiállítást megjárt alkotás. A projekt a milánói designfesztivál legprogresszívebb alkotásai közé került be. Szirmay Zsanett Soundweaving projektje a magyar népi hímzés motívumvilágából merített vizuális elemeket ülteti át egy nagyméretű installációba. A minták vizualitásuk mellett értelmezhető és lejátszható dallamokként is szolgálnak. Az installáció lényege a lyukkártyás zengőfésűs zenelejátszóra átírt hímzésekből ismert, tradicionális keresztszemes minták hangi leképzése a lyukkártyák segítségével, melyeket maga az alkotó lyukasztott. Ezek a lyukasztott kártyák képezik a dallamok kottáit. A minták alapja különböző Kárpát-medencei térség – bukovinai székely, kalotaszegi és magyarországi – ingeken és párnákon fellelhető népi hímzések részletei. A hímzések a transzformáció során lézervágott textilekké alakultak, a keresztszemes minták pedig dallammá.

 

Soundweaving minden érzékszervet egyszerre mozgat meg és interakcióra invitál. A népművészet, a design és a zene határterületeit ötvöző projekt többféle médiumot használ, több síkon kommunikál. A tárlat megtekinthető március 13-ig a hegyvidék galériában, a belépés díjatalan. További részletek itt olvashatók.

 

A Cziffra Fesztivál és az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára hívta közösen életre a Mit rejt a Cziffra-dosszié? – Az emigráns zongoraművész: Cziffra György és az állambiztonság című hiánypótló kiállítást. Cziffra György 1950-ben feleségével és fiával megpróbálta elhagyni Magyarországot, azonban elfogták, feleségét és őt több éves börtönbüntetésre ítélték, fiát pedig nevelőintézetbe adták. Így találkozott egymással Cziffra és a magyar állambiztonság, a vonatkozó dosszié pedig megtalálható az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának iratai között.

 

A tárlat speciális nézőpontból kiindulva, számos eddig nem publikált dokumentumon/forráson keresztül, elsősorban levéltári iratok, fényképek felhasználásával mutatja be Cziffra életének és művészetének egy-egy időszakát, valamint Cziffra személye által részben az állambiztonság működését.

 

A kiállítás szeptember 14-éig díjtalanul látogatható az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának épületében (1067 Budapest, Eötvös utca 7.). A tárlatot neves művészek, a korszakot jól ismerő történészek részvételével megrendezendő beszélgetések, előadások teszik még színesebbé, változatosabbá. További információ itt olvasható.

 

 

A Cziffra Fesztivál támogatói: Miniszterelnökség, Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.
A Cziffra Fesztivál kiemelt szponzora: MVM.

 

További részletek a Cziffra Fesztivál weboldalán.

A Cziffra Fesztivál nyitókoncertjén rangos díjakat adtak át

2017-ben hagyományteremtő szándékkal alapították a Cziffra Fesztivál díjait, amelynek célja, hogy a pályájuk elején járó tehetségeket, valamint az egy élet munkásságának eredményeként a legnagyobb kulturális értékeket felmutató emberi teljesítményeket mind erkölcsi elismeréssel, mind pedig anyagi hozzájárulással honorálják. A nemes gondolat elkötelezett támogatókra talált. Áder János korábbi köztársasági elnök támogatása nyomán valósulhat meg az Életműdíj és a Tehetség díj.

A 13. Kerületi Önkormányzat a Kreatív Művész és az Ifjú Tehetség díjakat, Miklósa Erika pedig a KvintEsszencia Talentum Díjat támogatja.

 

A Cziffra György Fesztivál Kreatív Művész díja azon művészeknek ítélhető oda 32 éves korig, akik a klasszikus zenei elköteleződés mellett kreatív és műfaji sokszínűségre nyitott személyiséggel, egyedi stílussal és Cziffra György szellemiségéhez közel álló zenei filozófiával gazdagítják az egyetemes zenekultúrát.  Idén a díjat Rozsonits Ildikó zongoraművész és Lugosi Dániel Ali klarinétművész kapta.

 

Az Ifjú Tehetség díj a 18 év alatti fiatal művészeket ismeri el, akik pályájuk legígéretesebb zeneművészei.

 

A KvintEsszencia Talentum díj idén először kerül átadásra Miklósa Erika alapításával és támogatásával. A díj azon fiatalokat ismeri el 14 éves korig, akik ugyan még a pályájuk elején állnak, de már rendkívüli eredményt értek el.

 

A zsűri tagjai voltak: Hambuch Gerda a MOM Kulturális Központ igazgatója, Miklósa Erika a Magyar Szent István Rend kitüntetés birtokosa, Kossuth-díjas operaénekes, Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész, a Cziffra György Fesztivál művészeti vezetője, Dráfi Kálmán Liszt-díjas zongoraművész, Érdemes Művész, a Cziffra György Fesztivál Életműdíjasa, Keller András Kossuth- és Prima Primissima díjas hegedűművész, karmester, a Concerto Budapest zeneigazgatója

 

A Cziffra Fesztivál egészen február 25-ig számos kiemelt programmal várja az érdeklődőket Budapest több helyszínén. A fesztivál Tehetség- és Életműdíjait a február 25-ei gálakoncerten adják át a Zeneakadémia Nagytermében.

 

A Cziffra Fesztivál támogatói: Miniszterelnökség, Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.
A Cziffra Fesztivál kiemelt szponzora: MVM.

 

További részletek a Cziffra Fesztivál weboldalán.

A díjazottakról bővebben

Kvintesszencia Talentum díj (megosztva)

Balogh Ádám és Balogh Máté 2020. szeptembere óta tanulnak zongorázni Székesfehérváron Németh Pálné tanárnőnél. 2021-ben, az első versenyükön, a IX. Farkas Ferenc zongoraversenyen mindketten első helyezést értek el. Azóta számos szóló és négykezes zongoraversenyen játszottak, ahonnan mindig díjazottként tértek haza. A fiúk 2023-ban zenekari kísérettel is bemutatkozhattak: a Budapesti Vonósok szólistájaként, valamint a Szent István Filharmonikusokkal.

 

Ifjú Tehetség díj

Hamar Luca Valentina jelenleg a Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium szolfézs és oboa szakos 9. osztályos tanulója, ezt megelőzően a XIII. Kerületi Fischer Annie Zeneiskola növendékeként kezdte alapfokú zenei tanulmányait. Személyisége, elhivatottsága példaértékű, iskoláját mindig kiváló eredményekkel képviselte. Gratulálunk Lucának!

 

Kreatív Művész díj

Rozsonits Ildikó tízévesen felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Rendkívüli Tehetségek Képzőjébe, Eckhardt Gábor és Némethy Attila osztályába.  Az elmúlt években számos rangos nemzetközi zongoraversenyen ért el helyezést Prágában, Düsseldorfban, Milanoban, Grazban és Essenben. Díjak, melyekkel eddigi sikereit elismerték: Concorde díj, Kocsis Zoltán Fiatal Tehetség Ösztöndíj, Talentum Hungaricum ösztöndíj, Junior Prima díj. Szólistája volt hazai zenekarok mellett az Ensemble Solistes de Neuchatel-nek a zlin-i Filharmonikusoknak, a Cseh Rádió Szimfonikus Zenekarának, és fellépett a drezdai Semperoperben, Brüsszelben, Stuttgartban, Koppenhágában.

 

Lugosi Dániel Ali klarinétművész, aki számos országos- és nemzetközi verseny díjazottja, többek között: Pest megyei Klarinétverseny, Anton Eberst Nemzetközi Klarinétverseny, „Femus” Nemzetközi Zenei verseny, bécsi Nemzetközi Zenei Fesztivál, Oszakai Világverseny, Virtuózok Tehetségkutató, Weiner Leó Kortárszenei Verseny. A Virtuózok tehetségkutató verseny első szériájának és a V4 versenynek abszolút győztese, 2023-ban Junior Prima Díjban részesült. Szólistaként koncertezett Ausztriában, Olaszországban, az Amerikai Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Kanadában, Montrealban, Japánban, Írországban, Kolumbiában. Koncertjei mellett mesterkurzusokat is tartott több egyetemen.

 

Kezdődik a Cziffra Fesztivál – Magyarország egyik legkedveltebb klasszikus zenei fesztiválja február 10. és 25. között várja a közönséget számos budapesti helyszínen

Rachmaninov-esszencia címmel a nyitó- és a zárókoncerten felcsendül a szerző négy zongoraversenye, valamint a Rapszódia egy Paganini-témára című versenymű. 2024. február 10-én és február 25-én a Zeneakadémia Nagytermében Sergey Rachmaninov emléke előtt tiszteleg a Cziffra Fesztivál és a Concerto Budapest. Balázs János gigantikus vállalkozása a világon is egyedülálló, hiszen ez idáig csak néhány zongoraművész tűzte műsorra Rachmaninov összes zongoraversenyét. A zongoraművész partnerei Keller András és a Concerto Budapest lesznek. A nemzetközileg is nagy érdeklődést kiváltó, maratoni vállalkozás a zongoristák Mount Everestjének is felfogható. A nyitó és záróesemény keretében a Cziffra Fesztivál díjait is átadják több kategóriában.

 

A zongoraestek rajongóit az élénk színpadi jelenlétéről ismert Olga Kern koncertje és a Liszt  Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny 2021. évi győztese, Kevin Chen várja a Zeneakadémián. Farkas Gábor hangversenyét az Eötvös10-ben, a Cziffra Fesztivál két Kreatív Művész díjasát, Ifj. Balázs Elemért és Oláh Krisztiánt pedig az Ötpacsirta Szalonban hallhatják. A kamarazene iránt érdeklődők Sandro de Palma olasz zongoraművész és Alexander Hülshoff gordonkaművész Kamarazene Európa körül című hangversenyén a MOMkultban vehetnek részt.

 

Kulisszák mögött: Az előadóművész – Bogányi Gergely rendhagyó zongoraestjére Lackfi János író-költő és Bősze Ádám zenetudós érkezik a zongoraművészhez, akik február 20-án a MOMkultban többek között arról is beszélgetnek majd, hogy az előadóművészet mennyiben életforma, életmód és világlátás.

 

A Cziffra Fesztivál nyolcadik alkalommal adja át díjait, amelyek célja, hogy az anyagi és erkölcsi elismeréseken túl fellépési lehetőségeket és szakmai mentorálást biztosítva járuljon hozzá a tehetséges fiatalok kibontakozásához. Így idén is sor kerül Fókuszban a fiatalok címmel az ifjú tehetségek hangversenyére február 15-én, szintén az Ötpacsirta Szalonban.

 

Rendhagyó gyerekprogramnak ígérkezik Halász Judit és Balázs János a legkisebbeknek szóló mesés zenés koncertje.

 

A műfajok és a művészeti ágak között hidat képez a Találkát adott a sors elnevezésű, egyedi tematikájú produkció, melyen a zene és próza eszköztárával Gubik Petra színművész és Balázs János zongoraművész Cziffra György sorsát alakító fordulópontokra építve mutatja be a világhírű zongoravirtuóz kalandos életútját.

 

Elmaradhatatlan a fesztivál programjából a Bárest, ahol a Hot Jazz Band és Ifj. Sárközy Lajos és zenekara idézi meg a korabeli pesti éjszakák hangulatát a MOMkult Színháztermében.

 

Nem mindennapi szempontból közelítve ismerhetjük meg Cziffra György életét a Mit rejt a Cziffra-dosszié? – Az emigráns zongoraművész: Cziffra György és az állambiztonság címmel február 14-én kezdődő kiállításon, amelynek helyszínén, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában számos dokumentumot őriznek Cziffra Györggyel kapcsolatban. Az idei fesztivál egyik legkülönlegesebb eseményeként megnyílik ez az eddig nem hozzáférhető Cziffra-dosszié.

 

A klasszikus zene mellett a fesztivál mindig is figyelmet fordított a képzőművészetre. A Hegyvidék Galériában Szirmay Zsanett textilművész a világ számos pontján sikerrel debütáló Soundweaving című egyedi projektje mutatkozik be, ahol a művész a magyar népi hímzés motívumait ülteti át egy nagy méretű hangzó installációba. A tárlat február 13. és március 13. között látogatható díjmentesen.

 

A MOMkult Reich Károly Galériájában megnyílik a Cziffra Fesztivál képzőművészeti pályázatán nyertes fiatal művész, Mihályi Bálint Doomy című kiállítása, amely február 12-től március 31-ig ingyenesen látogatható.

 

 

A Cziffra Fesztivál fővédnöke, védnökei

Fővédnök: Novák Katalin, Magyarország köztársasági elnöke

Védnökök: Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter

Csák János kulturális és innovációs miniszter

Nemzetközi védnök: Gerard Bekerman, a Fondation Cziffra elnöke

 

A Cziffra Fesztivál támogatói: Miniszterelnökség, Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.

A Cziffra Fesztivál kiemelt szponzora: MVM

 

 

További részletek a Cziffra Fesztivál weboldalán.

MIT REJT A CZIFFRA-DOSSZIÉ? – Az emigráns zongoraművész: Cziffra György és az állambiztonság

 

Cziffra György 1950-ben feleségével és fiával megpróbálta elhagyni Magyarországot – sikertelenül. Feleségét és őt több éves börtönbüntetésre, majd kényszemunkára ítélték, fiát pedig nevelőintézetbe adták. Így találkozott egymással Cziffra és a magyar állambiztonság, a vonatkozó dosszié pedig megtalálható az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának iratai között.

  1. február 14-én megnyílik a Levéltár időszaki kiállítása a világhírű zongoraművész és a politikai rendőrség kapcsolatáról Mit rejt a Cziffra-dosszié? – Az emigráns zongoraművész: Cziffra György és az állambiztonság címmel. A tárlat speciális nézőpontból kiindulva, számos, eddig nem publikált dokumentumon és forráson keresztül, elsősorban levéltári iratok, fényképek felhasználásával mutatja be Cziffra életének és művészetének egy-egy időszakát, valamint Cziffra személye által részben az állambiztonság működését is.

A kiállítást neves művészek, a korszakot jól ismerő történészek részvételével megrendezendő beszélgetések, előadások teszik még színesebbé, változatosabbá a kiállítás nyitvatartása alatt. A tárlat díjtalanul február 15-étől szeptember 14-éig látogatható nyitvatartási időben az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának kiállítóterében (1067 Budapest, Eötvös utca 7.). A kiállításmegnyitón a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztráció és részletek a Cziffra Fesztivál weboldalán.

A kiállítás megnyitóját követően, február 14-én 19 órától Farkas Gábor Liszt Ferenc-díjas zongoraművész szólóestje lesz hallható a szomszédos Eötvös10 Színháztermében. Farkas Gábor generációjának egyik legkiemelkedőbb zongoristája, a romantikus repertoár széles körben elismert interpretátora, több nemzetközi zongoraverseny győztese, a világ legjelentősebb zenei fesztiváljainak és koncerttermeinek állandó meghívottja. Műsorán szerepel Bach–Petri Schafe können sicher weiden, BWV 208, Schubert A-dúr szonáta, D. 664, Schumann Arabeszk, op. 18 és Schumann Karnevál, op. 9 című műve. További információ a koncertről és jegyek a Cziffra Fesztivál weboldalán érhetők el.

 

 

 

A Cziffra Fesztivál támogatói: Miniszterelnökség, Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.
A Cziffra Fesztivál kiemelt szponzora: MVM.

További részletek a Cziffra Fesztivál weboldalán.

Monumentális koncertsorozat Balázs Jánossal és a Concerto Budapesttel Rachmaninov összes zongoraversenye a Cziffra Fesztiválon

„Bár fizikailag is rendkívül megterhelő eljátszani mind az öt versenyművet, természetesen nem a sportértéke miatt vállaltam. Nagyon közel áll hozzám Rachmaninov, mindegyik zongoraversenyhez sok emlék és érzelem köt, és mindig azt tartottam a legjobbnak, amelyiket éppen játszottam. Ezek olyan művek, amik alkalmasak arra, hogy a közönség és az előadó egyfajta flow-élményben részesüljön.”

Rachmaninov zongoraversenyeit egyszerre jellemzi a túláradó érzelmesség és a briliáns virtuozitás, de a változatos hangszerelésnek is mestere volt a szerző. Ezeket a műveket a zongorára írt legnehezebb alkotások között tartják számon, mivel az előadóknak komoly technikai követelményekkel kell szembenézniük a kívánt előadásmód eléréséhez, a közönség viszont élvezheti a zene gyönyörűségét.

„Keller Andrással kialakult egy különleges harmónia a zenei gondolkodásunkban; nem külső elgondolás, hanem mindig belülről jövő lelki történés formálódik zenévé közös munkáink során. Óriási boldogság, hogy Magyarországnak megadatott egy olyan zenekar, ahol minden egyes zenekari tag a lehető legmagasabb szakmai színvonalat képviseli, és van egy olyan karmester, aki a tökéletes szakmaiságon túl a kisugárzásával és az inspirációjával teljesen más dimenzióba tudja repíteni az embereket” – osztotta meg gondolatait Balázs János.

 

A szerző első zongoraversenyét mindössze tizennyolc éves korában fejezte be, míg a negyediket 1926-ban, a Szovjetunióból való ­emigrálása után írta meg. A Rapszódia egy Paganini-témára ötödik, egyben utolsó, zongorára és zenekarra komponált darabja, amelyhez Paganini híres, 24. caprice-ának témáját használta fel. Rachmaninov, aki páratlanul virtuóz zongoratechnikával rendelkezett, a legenda szerint harmadik zongoraversenyét Vladimir Horowitz előadásában annyira tökéletesnek találta, hogy ő maga többet nem is játszotta koncerten ezt a művét. A világsikert pedig minden bizonnyal a Shine című Oscar-díjas film hozta meg a műnek.

 

A Cziffra Fesztivált mintegy keretbe foglalja a két hangverseny: a számos remek koncert, kiállítás, előadás és egyéb kulturális program ezekkel a remekművekkel indul és zárul le. A hagyományok szerint átadásra kerülnek a Cziffra Fesztivál rangos díjai is több kategóriában.

A Cziffra Fesztivált a Miniszterelnökség és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatja, kiemelt szponzora az MVM.

 

 

  1. február 10. szombat 19.30

Zeneakadémia, Nagyterem

Rachmaninov-esszencia 1. – A szerző összes zongoraversenye

A Cziffra Fesztivál és a Concerto Budapest koncertje

Nyitókoncert és díjátadó

 

Közreműködik: Balázs János, Concerto Budapest

Vezényel: Keller András

 

Rachmaninov:   1. (fisz-moll) zongoraverseny, op. 1

Rapszódia egy Paganini témára, op. 43

  1. (c-moll) zongoraverseny, op. 18

 

Részletek és jegyek

 

 

  1. február 25. vasárnap 19.30

Zeneakadémia, Nagyterem

Rachmaninov-esszencia 2. – A szerző összes zongoraversenye

A Cziffra Fesztivál és a Concerto Budapest koncertje

Gálakoncert és díjátadó

 

Közreműködik: Balázs János, Concerto Budapest

Vezényel: Keller András

 

Rachmaninov:   Vocalise, op. 34/14

  1. (g-moll) zongoraverseny, op. 40
  2. (d-moll) zongoraverseny, op. 30

 

Találkát adott a sors – Gubik Petra és Balázs János zenés estje a Cziffra Fesztiválon

Az este során Cziffra életének jelentős állomásait sorra véve az előadás felidézi azokat a fontos találkozásokat, amelyek segítették Cziffra számára a művészi kiteljesedést, a zenébe és az emberekbe vetett hit szüntelen lobogását. A klasszikus kompozíciók mellett az ’50-es évek meghatározó dallamai is felcsendülnek. Mély érzelmek és zenei magaslatok hatják majd át a produkciót. Olyan ember életútja tárul elénk, akit az európai történelem legsűrűbb és legviszontagságosabb eseményei sem tántoríthattak el attól, hogy beteljesítse sorsát és küldetését: szüntelenül adni, valamint boldogságot és nyugalmat teremteni az emberek életében.

A 20. század második felében élt zongoraművész életútjának bemutatásában Balázs János partnere a fiatal, Junior Prima Díjas művésznő, Gubik Petra lesz. A zenei televíziós műsor sikere, a Magyarország legsokoldalúbb előadója cím elnyerése után most a Fesztiválon is színpadra lép, ahol a próza és zene, klasszikus és könnyűzenei melódiák egymással karöltve kerülnek majd előadásra.

Azzal kísérleteztünk Jánossal, miként tud találkozni a klasszikus zene a jazzel és a prózával. A kísérlet komplex előadássá nőtte ki magát Oláh-Horváth Sára dramaturg segítségével” (Gubik Petra)

  1. február 13. (kedd) 19:30

MOMkult, Színházterem

 

Találkát adott a sors

Gubik Petra (ének) és Balázs János (zongora) estje

Dramaturg: O. Horváth Sári

 

Jegyek: https://cziffrafesztival.hu/program/talalkat-adott-a-sors-gubik-petra-es-balazs-janos-estje/

 Jegyvásárlás és részletek a Cziffra Fesztivál hivatalos oldalán.

A fesztivál támogatója a Miniszterelnökség, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., kiemelt szponzor: MVM.