helyszín
közreműködő
esemény
Balazs Janos Koszonto

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Jól emlékszem arra a pillanatra, amikor 2016-ban útjára indult első eseményével a Cziffra György Fesztivál. A közönség szeretetének, lelkesedésemnek, a támogatók és munkatársak odaadó tevékenységének köszönhetően hamar híre ment a fesztiválnak és évről évre grandiózusabb eseménysorozatot tudtunk megvalósítani. Fontos mérföldkő volt a 2021-ben Cziffra György születésének 100. évfordulóját ünneplő jubileum, amely megnyitotta a kapukat a nemzetközi együttműködések előtt is. Névadónk szellemisége és zenei öröksége kiemelt nemzeti kulturális érték, így mára a Cziffra György Fesztivál Európa legnívósabb fesztiváljaival, szimfonikus zenekaraival és művészeivel dolgozik együtt, valamint a liszti ideológiát valló kiemelkedő magyar zeneművészeket foglalkoztatja. A kezdetektől fogva kiemelt figyelmet szánunk a fiatal zenei tehetségek felkarolására, díjakkal, koncertlehetőségekkel, mesteriskolákkal segítjük a tehetségük kibontakoztatását.

A 2024-2025-ös évadban 10. jubileumát ünneplő fesztiválon hazánkba látogatnak majd legendás művészek, különleges egyedi produkciók születnek magyar művészekkel, megismerheti a közönség a legifjabb zenei nemzedéket és az Egyesült Királyságban és Norvégiában is jelen leszünk.

Minden törekvésünk azon nemes eszmét szolgálja, hogy Cziffra György művészeti öröksége hazánk kulturális esszenciájának éke legyen és a világhírű művészek koncertjei által örömöt adjon a közönségnek, valamint jövőképet a fiatal zeneművészek számára.

Balázs János (Kossuth-díjas zongoraművész, művészeti vezető)

Következő programjaink

Fókuszban Webkép (3)
Koncert

A zene szabadsága

Cziffra György emlékkoncertek Balázs Jánossal
2024.05.24. 19:00
Fókuszban Webkép (5)
Koncert

A zene szabadsága

Cziffra György emlékkoncertek Balázs Jánossal
2024.05.30. 19:00
Névtelen Terv 2024 04 16t123847.620
Koncert

A virtuozitás magasfoka

Balázs János és a Budafoki Dohnányi Zenekar koncertje
2024.06.24. 19:30

A fesztiválról bővebben

Cziffra György szellemiségéhez hozzátartozik a határok feszegetése. Erről a szabadságról szól az improvizáció művészete, amikor az előadó belső érzelmei hangokká formálódnak, a szívtől, az agytól eljut az ujjakig, az ujjaktól a kalapácsokig, megpendítve a húrokat. A rögtönzésben a játékos önmagából fakadóan válik különlegessé, egyedivé, soha nem másolhatóvá: hiszen azonos azzal, amit játszik. Liszt, Chopin, Cziffra és a romantikus zongoraművészek tudták ezt, és meghagyták az előadók szabadságát.

Attekintes Kepek 643x408 024

Cziffra György az európai kultúrában mélyen gyökerező romantikus zongorairodalom – Schumann, Chopin, Liszt, Brahms és Rachmaninov műveinek – hiteles tolmácsolója volt. Akik ismerik ezt az univerzumot, azok együtt is tudnak improvizálni. Az alaposabb szemlélő számára nyilvánvaló lehet, hogy a műfajok közötti szakadék az utóbbi évszázadban mélyült el, a tradíció pedig éppen azt kívánja, hogy ezeket az árkokat temessük be.
A fesztivál kiemelt célja, hogy a műfajok és a művészeti ágak között hidat képezzen. A klasszikus zenei koncertek mellett a jazz és a népzene, valamint a társművészetek és társtudományok is helyet kapnak a programban, hiszen a nagy zongoraművész víziója is ez volt: hogy „eljön még az a nap, amikor a különböző művészetek képviselői (…) kézen fogják majd egymást…”

Attekintes Kepek 643x408 023

A Cziffra Fesztiválokon számos művész lépett színpadra az ünnepelt tiszteletére – zenészek és nem zenészek –, akiket nem túlzás korunk legendáinak neveznünk.

S hogy mi köti őket Cziffrához és egymáshoz? Leginkább az, hogy egy olyan előadói gyakorlat örökösei, amely bár mélyen tiszteli a szerzői akaratot, de nem kívánja a műveket zenei szobrokká merevíteni. Sokkal inkább – tudván, hogy „tökéletes” interpretáció nem létezik – teret engednek az előadó egyéniségének, a pillanat varázsának.

Attekintes Kepek 643x408 02

Amikor Dohnányi Ernő, a nagy tiszteletben álló zongoraművész és zeneszerző a Zeneakadémia főigazgatójaként meghallgatta a nyolcéves Cziffra Györgyöt, ez a szállóigévé vált mondat csúszott ki a száján: „Ez nem gyöngyszem, ez maga a Koh-i-Noor gyémánt!” Ekkor még nem létezett a rendkívüli tehetségek osztálya, így a csodagyereket a Zeneakadémia tanári kara elsőéves növedékként vette nyilvántartásba. Talán ennek szükségét saját bőrén tapasztalva – a „fekete kenyérre” és a „kényszerhallgatásra” gondolva – hozta létre alapítványát és ösztöndíjait. Így épült újjá a korai gótikus Szent Frambourg-kápolna Senlisben, ami korántsem volt egyszerű vállalkozás.

Cziffra ezen tehetségtámogató tevékenységét folytatjuk évről évre a Cziffra Fesztivál díjainak átadásával, mesterkurzusok szervezésével, valamint fiatal tehetségek számára fellépési lehetőségek biztosításával.

Attekintes Kepek 643x408 022